úterý 28. prosince 2010

Medové Vánoce 2010

Medové Vánoce 2010 byly letos poslední, které organizovala naše farma. Jak již delší dobu avizujeme, omezujeme aktivity a budeme se soustřeďovat jen na práci se včelami. Omezeně zachováme návštěvy na farmě a poradenství pro začínající včelaře, zachováme prodejní dobu dva dny v týdnu – úterý a středa, vyjma dovolené a měsíce prosince. 

Jaké tedy byly poslední Medové Vánoce? Tradičně k nim patřila vzdělávací akce pro včelaře, nyní opět zaměřená na začínající produkční včelaře. Celý pátek se střídali přednášející se zajímavými tématy. Hlavním motivem byl zdravotní stav včel a v něm dominoval mor včelího plodu jak nejzákeřnější nemoc včel. Přednášející, Dr. František Kamler, MVDr. Ludvík Bělohlávek a PhDr. Jaroslav Hrabák, byli zárukou vysoké kvality. Přednášky byly doplněny o dotační tituly pro příští rok a ekonomiku provozů. Na závěr byli účastníci seznámeni s plánem kurzů na rok 2011. Přednášející Radek Geletič a Petr Táborský. Již tradičně účastnici měli k dispozici bohaté občerstvení přímo v místě přednášek. To tedy byl pátek 10.12.

V sobotu následovala hlavní akce pro širokou veřejnost. Medové Vánoce se zatím konaly osmkrát v Lomu a Litvínově, a dvakrát v Mostě. Ani letos nechyběla soutěž o medové pečivo. Sešel se rekordní počet vzorků a porota nakonec rozhodla, že nelze vybrat ten nejlepší, protože všechny vzorky byly něčím výjimečné. Rozhodnutím poroty proto byly oceněny všechny účastnice soutěže, obdržely věcný dar a diplom. Všechny vzorky byly vystaveny na tradiční doprovodné výstavě o včelaření. Odpoledne bylo zakončeno posezením u medoviny, kterou podávali zástupci Výzkumného ústavu včelařského Dol, doprovázeným folkovou kapelou Stráníci. Medové Vánoce ale budou pokračovat. Na místě se k tradici přihlásil ČSV prostřednictvím jednatele okresního výboru. Přítel Pospíšilík přislíbil převzetí organizace v roce 2011.

Agrární komora Most připravila drobné dárky pro Dětský domov v Hoře sv. Kateřiny a významnou měrou se podílela na pohoštění a péči o návštěvníky.

Na závěr jeden z oceněných receptů od Pavly Vadlejchové z Louky.

Medové kuličky
  • 200 g umletých lískových oříšků
  • 3 lžíce medu
  • šťáva z jednoho pomeranče
  • 3 lžíce rumu
Všechny suroviny v kastrůlku za stálého míchání povaříme na slabém ohni. Necháme vychladnout. Z hmoty tvaruje kuličky, které obalíme ve strouhané čokoládě nebo v oříšcích. Nakonec vložíme do košíčků.

Žádné komentáře:

Okomentovat