sobota 19. března 2011

Jak jsme zimovali?

To je otázka, která v této době zazní vždy, když se potkají nejméně dva včelaři. U nás pod Krušnými horami konečně začaly větší prolety včel. To je doba, kdy většina včelařů znervózní a snaží se zasahovat do včel. Je tedy na místě připomenout, že v březnu prohlídky omezíme jen na prohlídky česen, které nám dají hlavní odpovědi na otázky, co se děje v úle.

V tuto dobu se začíná také řešit, zda včely podněcovat, jak a kdy. Od vzniku včelařské literatury najdete vždy dva tábory včelařů. Jeden prosazuje podněcování jako jediný možný způsob a na druhé straně stojí tábor, který před tímto krokem varuje. Argumenty mají oba tábory na první pohled rozumné. Pokud včelaříme ve velkém, tak je naše rozhodování jednodušší, ale přesto je lépe, když si zdůvodníme, proč vynechat tento úkon vyžadující náklady (i práci je nutno převádět do nákladových položek). Jednoduchou pomůckou je roztřídění včelařů podle toho, jak jsou úspěšní a pak se jich jen zeptat, zda na jaře podněcují. Tím dostaneme také odpověď.

Pokud se snažíme hospodařit a zimovat jen se silnými včelstvy, je zbytečné tímto způsobem zasahovat do jarního rozvoje. Ve většině případů je to i nebezpečné. Včele nevysvětlíte, že zdrojem není silná snůška v přírodě a snaží se vyletovat, hledat tento zdroj a tím ji vlastně zeslabujeme. Včelstvo si svůj rozvoj musí řídit samo podle přírodních zdrojů a ne tak, že mu včelař předstírá snůšku cukerným roztokem. Snažme se nic nezanedbat při zazimování včelstev a potom na jaře nemusíme vymýšlet dohánění chyb.


Na co bychom neměli zapomenout, pokud v místě není zdroj přírodní vody, je napajedlo. Hospodaření se zásobami a pylem si včela může regulovat, ale bez vody se v této době neobejde a to znamená, že je nucena vylétat i za nepříznivého počasí.

Přesto, že se cíleně snažíme chovat silná včelstva, pravidelně se nám objevují v chovech včelstva slabá, ať už z jakéhokoliv důvodu. Je ztráta času snažit se je podporovat různými zásahy. Na místě je spojení se silným včelstvem. Spojit dva slabochy znamená vyrobit nového slabocha, to jsou ověřené zkušenosti. Jedna rada z literatury : H. Gritsch „Silná včelstva po celý rok“ – Bezmatečná včelstva, která jinak dělají zdravý dojem, zruším následujícím způsobem: pokouřené včely nechám pořádně nasát, a jak natankují plné nádrže, vysypu je před ostatní česna. U něj jsme našli ještě jednu dobrou radu. Signálem pro větší prohlídku včelstev je teplota, kdy lze provádět tuto práci v košili.

Pamatujte, že nejlépe se učí na chybách druhých.

Žádné komentáře:

Okomentovat